Hatice Sultan Kimdir ?

Trabzon Kalkınma Mahallesinde 2185 metrekare alanda yapılan 5 katlı,90 odalı 190 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu deniz manzaralı olup, odaları bir iki ve üçer kişiliktir.

Yurdumuzun yapımı hayırları ile bilinen 1937 doğumlu Dernekpazarı Yenice Köyünden Dursun Ali Kurt’un talebi ile gündeme gelmiştir. Dursun Ali Kurt’ un bir özelliği de; yapacağı hayırlarda arsa alımı şartını koymasıdır. Bu doğrultuda Çaykara Dernekpazarı Kültür ve Dayanışma Derneğinin Trabzon’daki yönetimi arsayı alıp Dursun Ali Kurt’a teslim etmiş olup, bu aşamaya getirilmiştir. Dursun Ali KURT ‘un babasının adı Mustafa Annesinin adı ise Hatice’dir. Yurt adını buradan almaktadır.

Kısa Tarihçe

Yurt 22.09.2009 tarihinde açılarak 96 Öğrenci ile hizmet vermeye başlamıştır. 2014 yılında ilk mezunlarını vererek, 2017 yılı tarihe kadar toplam 1500 öğrenci barındırmıştır. Yurdumuz İlimizde örnek gösterilen yurttur. Açıldığı günden bu yana kaydını yaptırıp halen yüksek lisansını da bu yurtta kalarak tamamlamaya çalışan öğrencilerimiz bulunmaktadır. Uygun çalışma ortamı, sıcak bir aile yapısı ile 8 öğrencinin dereceye girmesine vesile olmuş, dereceye giren öğrencilere Dursun Ali KURT tarafından ve dernek yönetimi tarafından altınla ve çeşitli ödüllerle ödüllendirilmişlerdir.

En değerli varlığımız çocuklarımızı bize emanet eden sizlerin gönül rahatlığı ile evlerinizde huzur içinde uyumanız ve kızlarımızın güvenli, huzurlu ve rahat bir aile ortamında kalmalarını sağlamak bizim esas görevimizdir.